Zubný preukaz dieťaťa – reálny krok k prevencii zubného kazu

Kategória: Aktuality Uverejnené: piatok, 04. máj 2018

preukaz preukaz2

Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) v spolupráci so zdravotnými poisťovňami vytvorili Zubný preukaz dieťaťa, ktorý slúži k zápisu informácií pre odborníkov i rodičov o tom, či je dieťa v pravidelnom ošetrení zubného lekára a ako je dodržiavaná prevencia zubného kazu. Zároveň pomáha rodičom ako sa starať o zdravé ústa hneď od narodenia do prvej preventívnej prehliadky.

Zubný kaz je globálny celosvetový zdravotný problém  spôsobujúci zdravotné, sociálne a ekonomické následky pre jednotlivca a krajiny. Hlavnými a jednoznačnými príčinami jeho vysokého výskytu  je zvýšený príjem cukrov v spojení s nedostatočnou ústnou hygienou.

Svetová Aliancia pre budúcnosť bez zubného kazu stanovila cieľ, aby deti narodené v r.2026 a neskôr boli po celý život bez zubného kazu.

Jednou z hlavných úloh prevencie je vytvoriť cieľ vzdelávania, systém výchovy a informácií o zubnom kaze.    Prevencia zubného kazu musí začať hneď po narodení dieťaťa

Zubný preukaz dieťaťa budú od mája 2018 dostávať mamičky priamo v pôrodniciach na Slovensku. 

„Preukaz postupne od prvých dní života dieťaťa poskytuje rady rodičom a vysvetlí  im jednotlivé postupy ako vykonávať ústnu hygienu, aký druh nápojov a potravy je vhodný pre zdravé zúbky dieťaťa, kedy začať používať zubnú pastu, a pod. Vysvetľuje význam a obsah prvej preventívnej prehliadky dieťaťa po dovŕšení jedného roku života. Zároveň obsahuje záznam od prvej preventívnej prehliadky v 12.mesiaci postupne v polročných intervaloch do veku 6 rokov. Zubný preukaz uvádza náplň a zároveň výsledok každej preventívnej prehliadky s odporúčaniami pre rodiča“, uviedla predsedníčka Výboru SKZL pre prevenciu a hlavná odborníčka MZ SR pre zubné lekárstvo Neda Markovská.

Dlhoročných zámerom komory je primárna prevencia ochorení ústnej dutiny. Z vedeckých štúdií, ale aj výsledkov mnohých krajín Európy je dokázané, že zubný kaz je ochorenie, ktorého dôsledná prevencia ho redukuje na minimum. A práve prevencia je výhradne v rukách rodiča, resp. každého z nás. Základné piliere prevencie zubného kazu sú výživa s redukovaným príjmom cukrov, dokonalá ústna hygiena, fluoridácia a preventívne prehliadky. Mnohé z týchto zásad naša populácia nedodržiava alebo podceňuje, často sa ich považujú za banálne.

„Preukaz dieťaťa je ilustrovaný a je obdobou Pediatrického preukazu dieťaťa. Zároveň predpokladáme, že sa stane aj pomôckou pre pediatra, pre ľahšiu diagnostiku celkových ochorení ovplyvňovaných následkami neliečeného zubného kazu“, dodala Markovská.

Spoločne začnime pre naše deti  budúcnosť bez zubného kazu, bolesti a strachu.