VšZP rozdá 67-tisíc zubných preukazov a deťom prispeje aj na dentálnu hygienu

Kategória: Aktuality Uverejnené: streda, 06. jún 2018

preukaz

Len 11% detí do troch rokov bolo minulý rok na zubnej prevencii. Preukaz má motivovať rodičov k lepšej starostlivosti o chrup svojich ratolestí už od narodenia.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v spolupráci so Slovenskou komorou zubných lekárov (SKLZ) vytvorila Zubný preukaz dieťaťa. Pomôcka vydaná v náklade 67-tisíc kusov má rodičom poskytnúť správne informácie o starostlivosti o chrup už od narodenia dieťaťa. Od júna ho pri odchode z pôrodnice dostane v kufríku Ja a moje bábätko každá mamička, preukazy budú k dispozícii aj na pobočkách VšZP.

Rodičia nájdu v preukaze praktické návody a rady, ako sa starať o ústnu dutinu svojich ratolestí už od narodenia, do akého veku je dobré deťom dočisťovať zuby, kedy použiť zubnú pastu, aké potraviny zubom najviac škodia. V preukaze bude priestor aj na záznamy o preventívnych prehliadkach. Všetko je podané pútavou, zrozumiteľnou a hravou formou.

 „Veríme, že Zubný preukaz dieťaťa privedie do ambulancií zubných lekárov viac detí do 3 rokov, pretože práve v tejto vekovej kategórii ich chodí na prehliadky najmenej. Preventívnu prehliadku u zubného lekára absolvovalo v roku 2017 len 11% detí do troch rokov. Najpoctivejšie chodí na zubné prehliadky mládež vo veku 16 až 18 rokov,“ tvrdí riaditeľka odboru zdravotného a revízneho VšZP MUDr. Beata Havelková, MPH.

Prvá preventívna prehliadka sa odporúča po dovŕšení jedného roku, keď sú detské zúbky ešte zaručene zdravé.  Nárok na bezplatné preventívne zubné prehliadky majú deti do 18 rokov dvakrát ročne.

 „Prvá preventívna prehliadka poskytuje rodičovi informácie o výžive a prvých krokoch v ústnej hygiene a je tu príležitosť odstrániť mnohé zlozvyky bez toho, aby sa zub poškodil. V našej praxi sa stretávame často s chýbajúcimi informáciami o ústnom zdraví a Zubný preukaz považujeme za vhodný štart našej pomoci pacientom,“ hovorí predsedníčka Výboru SKZL pre prevenciu a hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre zubné lekárstvo prof. MUDr. Neda Markovská, PhD.

Zo štatistík VšZP vyplynulo, že najzodpovednejší pri zubnej prevencii sú rodičia v Prešovskom kraji. Do zubného kresla sa tam v roku 2017 preventívne posadilo takmer 65% mladých poistencov. Najhoršie sú na tom deti v Bratislavskom kraji. Na preventívnej prehliadke u zubného lekára bolo vlani necelých 44% z nich.

Za posledné dva roky stúpol počet detských pacientov poistených vo VšZP, ktorým bolo treba plombovať zuby, takmer o 20-tisíc. V roku 2017 ich bolo spolu 118 342. Za tieto ošetrenia uhradila zdravotná poisťovňa 3 209 000 eur. Mnohým zubným kazom sa však dalo predísť. Alfou a omegou je výživa a dentálna hygiena. VšZP sa aj preto rozhodla od júla prispievať každému detskému poistencovi na dentálnu hygienu 50-timi percentami ceny, maximálne do výšky 30 eur.

Podľa odborníkov je reálne, že deti narodené v roku 2020 a neskôr by mohli byť bez zubného kazu takmer po celý život. Závisí to však od spolupráce rodiča, dieťaťa, zubného lekára a, samozrejme, od správne poskytnutých informácií. Informácie o preventívnych prehliadkach aj o dentálnej hygiene získajú poistenci na stránke www.vszp.sk, v mobilnej aplikácii VšZP a na ePobočke. Ďalšie informácie o ústnom zdraví nájdu na stránke Slovenskej komory zubných lekárov www.sklz.sk

6.6. 2018

Viktória Vasilenková, hovorkyňa