Médiá

Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

12. september – Európsky deň ústneho zdravia

SKZL – Tlačová správa
Bratislava, 11. 9. 2020

Tridsať rokov si svet zubných lekárov pripomína 12.september ako Deň ústneho zdravia, ktorého hlavným zámerom je podpora prevencie v širokej verejnosti. Dlhoročnou snahou Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) je edukácia našich obyvateľov o zásadách prevencie ústneho zdravia. „Aj napriek snahe zubných lekárov, dentálnych hygienikov a mediálnej podpory, situácia u nás stagnuje, dokonca v niektorých vekových skupinách sa zhoršuje“, povedala prof. Neda Markovská, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre zubné lekárstvo.  

Preventívna prehliadka je jednou zo štyroch zásad pre zdravé ústa. Posledné údaje Národného centra zdravotníckych informácií z r.2018  evidujú ich absolvovanie len u 52% populácie. Zvyšuje sa počet detí, ktoré neabsolvujú preventívnu prehliadku, najmä vo veku nad 15 rokov. Rovnako nadmerná konzumácia voľných cukrov je príčinou, že len  43,87% päťročných detí nemá zubný kaz. Svetová zdravotnícka organizácia stanovila cieľ, aby do r. 2020 bolo 90% týchto detí bez zubného kazu. Ústne zdravie našich detí je v prvom rade v rukách rodičov, ale aj v zodpovedných za tvorbu normatív stravovania detí v materských a základných školách pri zabezpečovaní pitného režimu.  Denná dávka prijatých cukrov má byť menej ako 10% z celkovej prijatej energie, resp. pre jedincov s vysokých rizikom zubného kazu menej ako 5%. Nedávno SKZL prijala tzv. Bangkokskú dekaráciu zásad znižovania výskytu raného zubného kazu u detí. Hlavnou zásadou uvádza, aby sa deťom do dvoch rokov vôbec nepodávali sladené nápoje od smädu. 

Ďalším skutočnosťou, ktorú si musí tento rok každý zobrať za svoju povinnosť je dokonalé vykonávanie ústnej hygieny. Ústna hygiena s fluoridmi má veľký význam v prevencii infekčných ochorení nielen v období 2. kovidovej vlny, ale aj v období prichádzajúcej jesene v prevencii prechladnutia a chrípky. Bakteriálne a najmä vírusové infekcie znižujú imunitu človeka, vrátane slizníc ústnej dutiny. Pri infekčných ochoreniach vyvolaných baktériami ako je nádcha, angína, zápal priedušiek a pľúc, ale najmä pri vírusových ochoreniach ako je chrípka, ale aj ochorenie COVID-19 sa výrazne zvyšuje počet infekčných častíc v ústach. Zubný plak predstavuje rezervoár cirkulujúcich infekčných častíc z pľúc, ktorých počet znásobuje kašeľ. Zároveň do pľúc sa vdychovaním dostávajú baktérie zo zubného povlaku a z ústnej dutiny. Pri výdychu sa baktérie z pľúc dostávajú do ústnej dutiny a usádzajú sa na povrchu zubov a okolitých ďasnách, ktorých stav zhoršujú.  

„Problematika, ktorú vidíme ako dôležitú pri príležitosti Dňa ústneho zdravia je v našich rukách. Sme si vedomí, že výchova a zvyšovanie zdravotnej gramotnosti je proces zdĺhavý a náročný, ale výsledok : bez bolesti zubov, predsa stojí za to!, dodala prof. Markovská.