Médiá

Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

20. marec Svetový deň ústneho zdravia

 

OtvorUsta 2019 HNx136 3101 1 page 0001

 2019 – Povedz Ááá! Staraj sa o zdravé ústa

Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) už po šiestykrát (nepretržite od roku 2014) organizuje podujatia v rámci Svetového dňa ústneho zdravia. Mottom Svetovej organizácie zubného lekárstva (FDI) pre rok 2019 je Povedz Ááá! Staraj sa o zdravé ústa opäť upozorňuje na úzky vzťah medzi stavom ústneho a celkového zdravia.

 

SKZL sa v pripravovanej sérii podujatí zameria tento rok hlavne na deti základných škôl s cieľom poučiť ich nielen o ústnej hygiene, ale tiež upriamiť ich na vplyv zdravej výživy v prevencii nielen ústneho zdravia.

Prvých päť rokov SKZL v tento deň organizovala aktivity hlavne v Bratislave (okrem roku 2015, kedy sa komora prvýkrát pripojila ku kampani, vtedy prebehli akcie v Košiciach, Prešove a Trenčíne).

Otvor ústa a uvidíš svoje zdravie

Tento rok sa akcie rozšíria okrem hlavného mesta aj do Martina a Košíc. Edukácie sa zúčastnia žiaci základných škôl 6. – 9. ročníkov, pre zabezpečenie základnej línie Svetovej zdravotníckej organizácie a FDI – Staraj sa o svoje ústne zdravie, aby si ochránil svoje ústa a telo „ Otvor ústa a uvidíš svoje zdravie“.Práve generácia týchto detí by mala byť edukovaná o dôležitosti starať sa o svoje zdravie, aby sme mohli naplniť cieľ svetovej Aliancie pre budúcnosť bez zubného kazu, ktorého cieľom že deti narodené v r.2026 a neskôr by mali byť po celý život bez zubného kazu“, hovorí garantka podujatí a hlavná odborníčka MZ SR pre zubné lekárstvo prof. Neda Markovská. „A práve tieto deti si budú zakladať rodiny a mať deti, v tomto období“, dodala prof. Markovská.

Výborný štart pre študentov zubného lekárstva

Na edukácii detí spoločne s komorou sa budú podieľať študenti zubného lekárstva, čo viedlo k organizácii podujatia v sídle fakúlt s výučbou zubného lekárstva. Pre medikov je to výborný štart pre vykonanie reálnej primárnej prevencie. Osobne sa budú podieľať na zvyšovaní zdravotnej gramotnosti, pričom si môžu zlepšiť zručnosť komunikácie s pacientmi.

Čo nám ukáže vstupný dotazník

Edukačný program odštartuje vyplnenie stručného dotazníka žiakmi o základoch ústneho zdravia. Potom sa naučia čistiť si chrup nielen s použitím zubnej kefky, ale s inými pomôckami ústnej hygieny. Prezentácia ich upozorní aj na problémy s krvácaním ďasien, s prenosnými vírusovými ochoreniami a vysvetlí im riziká fajčenia, pearcingu a bielenia zubov.

Minulý rok deti zaujali ukážky malej ústnej chémie: ako sa vytvára zubný kaz a ako zuby chránia fluoridové zlúčeniny. Meranie pH obľúbených sladených nápojov s názornou ukážkou obsahu cukru budú súčasťou praktických ukážok.