Médiá

Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Cukor a zubný kaz

Zdravie zubov a ich podporných tkanív priamo súvisí so stravovaním a hygienou. Zubný kaz  vzniká súčinnosťou viacerých faktorov. Baktérie žijúce v zubnom  povlaku rozkladajú  cukry z potravy na kyseliny a tie následne narúšajú zubnú sklovinu. Cukor napáda zuby zakaždým, keď s nimi príde do styku minimálne po dobu 30 minút od ich konzumácie. Samozrejme, keď konzumujeme cukor niekoľkokrát za deň, zubná sklovina je narušovaná hlbšie, až sa stáva pórovitou a pri opakujúcom sa procese napádania zuba cukrom vznikne na zube zubný kaz. Pre zuby je rozhodujúce, koľkokrát za deň a na ako dlho sú vystavené pôsobeniu cukru.

Kto chce mať zdravé zuby a zároveň žiť zdravo, nemal by vo svojom dennom prísune kalórií prijať viac ako 10 % kalórií vo forme cukru. Ešte lepšie je znížiť voľný cukor na 5 % kalórií, aby nepresiahol 25 g denne. To je asi 6 lyžičiek cukru denne. Kritické sú voľné cukry – cukry, ktoré sa pridávajú do potravín a nápojov výrobcom a konzumentom. Voľné cukry sa prirodzene vyskytujú v mede, sirupoch, ovocných šťavách a koncentrátoch ovocných štiav. Do voľných cukrov sa nezahŕňa čerstvé (mrazené) ovocie a zelenina a čistý mliečny výrobok bez príchute.

Priemerný Európan zje denne približne 20 kociek cukru. Denne stačí vypiť pol litra sladeného nápoja a naplníme tým odporúčanú spotrebu cukru na celý deň. Ročne by mal priemerný človek skonzumovať 22 kg cukru. V celkovej spotrebe cukru a výrobkov z neho figuruje Slovensko na prvých priečkach v rámci krajín OECD. Kým v roku 1993 sme v porovnaní so susednými krajinami mali najnižšiu spotrebu cukru, o 20 rokov neskôr sme sa „precukrili“ na prvé miesto (49,7 kg na obyvateľa). Za nadmernou spotrebou cukru sú podľa expertov najmä sladené nealkoholické nápoje. Ich spotreba na Slovensku za posledných 20 rokov dramaticky stúpla – takmer trojnásobne – zo 42 litrov na obyvateľa v roku 1998 na 111 litrov na obyvateľa v roku 2017. Niektoré sladené nápoje obsahujú päť až sedem kociek cukru na jeden pohár.


Čo našim zubom neprospieva

Sladkosti – mäkké sladké cukríky, lízatká, karamelky alebo  gumové medvedíky. Lepia sa na zuby a naviac sa vtláčajú do medzizubných priestorov. Deťom škodia významne aj ovocné a sladené nápoje. Tínedžerom zase energetické drinky a  nápoje typu kola. Najhoršie je popíjanie po celý deň. Zubnej sklovine dokonca nerobia dobre ani perlivé nápoje, dokonca aj keď sú bez cukru. Pitie sladených nápojov zvyšuje riziko vzniku zubného kazu až o 30%. Už jeden sladký nápoj denne predstavuje zvýšenie rizika vzniku a rozvoja zubného kazu.

Problémové je aj ovocie – hlavne citrusy – najagresívnejšie sú grapefruit a citrón. Problémy spôsobujú aj banány a jablko. Staré známe – jablko večer namiesto kefky – už dávno neplatí.

– Sušené ovocie – obsahuje veľa cukru

– Arašidové chrumky, chipsy, tyčinky, krekry,– to všetko obsahuje rafinované cukry. Pri ich konzumácii vzniká v ústach hmota podobná kaši, ktorá sa prilepí v ryhách stoličiek a medzizubných priestoroch.

– Omáčky k hlavnému jedlu, kečup – obsahujú veľké množstvo voľného cukru
– Zmrzliny a sorbety


Čo našim zubom prospieva

+ Mliečne výrobky  – sú  dôležitým zdrojom vápnika. Syry obsahujú bielkovinu zvanú kazeín. Ten spevňuje a „opravuje“ zubnú sklovinu.

+ Potraviny  s vysokým obsahom vlákniny –  avokádo, brokolica, listová zelenina.

+ Surová zelenina – mrkva, zeler, petržlen, ružičkový kel, čínska kapusta, špenát,, zelené vňate. Obsahujú veľa vápnika potrebného na regeneráciu skloviny a vitamín C, ktorý podporuje pevnosť skloviny.

+ Ovocie – jahody, maliny, černice, marhule, kivi
+ Strukoviny, obilné klíčky a celozrnné potraviny
+ Orechy a olejnaté semená
+ Mak
+ Zelený čaj 
+ Mlieko
+ Voda
+ Žuvačky–  podporujú tvorbu slín a tie odplavujú nežiadúce kyseliny. Dodávajú zubom aj potrebný fosfor a vápnik.


Čo môžeš urobiť pre zdravie svojich  zubov  

– nepridávaj cukor do nápojov
– do fľaše s cumľom pre najmenšie deti nedávaj sladené nápoje, ovocné džúsy, sladené mlieko alebo sójové mlieko
– nepridávaj cukor do jedla
– vyhýbaj sa fast foodom, polotovarom, pochutinám, omáčkam a instantným jedlám
– nepoužívaj umelé sladidlá, pretože podporujú chuť na sladké
– vymeň ochutený jogurt za biely nesladený
– oslaď si deň radšej čerstvým ovocím
– nápoj vypi naraz, nepopíjaj ho po dúškoch ani opakovane počas dňa, aby nebola zubná sklovina stále vystavená účinku kyselín a cukru
– vždy keď je to možné použi na pitie slamku, zamedzíš tak priamemu kontaktu cukru a kyselín so zubami
– po vypití sladkého nápoja si vypláchni ústa čistou vodou bez bublín
– sleduj na etiketách potravín a nápojov obsah cukru  a vyberaj si potraviny s jeho nižším obsahom

MUDr. Lucia Kovácsová. PhD.