Médiá

Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Na Slovensku nie je celoplošný program prevencie ústneho zdravia

Tlačová správa, 5.6.2019

Na Slovensku nie je celoplošný program prevencie ústneho zdravia

Rada európskych zubných lekárov prijala Biely dokument, v ktorom navrhuje preventívne opatrenia pre krajiny EÚ

Na Slovensku stále nie je zavedený celoslovenský program prevencie ústneho zdravia na Slovensku. Upozornila na to Slovenská komora zubných lekárov (SKZL). „Prevencia je lepšia ako liečba,“ zdôvodňuje.

Ako SKZL informovala, práve prevencia bola na programe plenárneho zhromaždenia Rady európskych zubných lekárov (CED). Konalo sa koncom mája vo Viedni. Účastníci prijali niekoľko dokumentov k zlepšeniu starostlivosti o ústne zdravie.

Medzi nimi sú Vyhlásenie o reklame, Vyhlásenie o regulácii medicínskych prístrojov, Rezolúcia o kontinuálnom vzdelávaní či Rezolúcia o online hodnotení zubných lekárov.

Biely dokument

Delegáti odsúhlasili aj Biely dokument o prevencii, ktorý obsahuje sedem kľúčových bodov:

1.    Orálne zdravie musí byť uznané a propagované ako dôležitá súčasť celkového zdravia.

2.    Konzumácia cukru je hlavným rizikovým faktorom pre zubný kaz a musí byť zredukovaná kvôli ochrane zubov.

3.    Zlepšiť prístup k fluoridom prostredníctvom postupov založených na vedeckých dôkazoch, ako napríklad propagáciou čistenia zubov s fluoridovou pastou, podporovaním fluoridácie vody tam, kde je to vhodné.

4.    Európska únia by mala informovať občanov o rakovine dutiny ústnej a o dôležitosti včasnej diagnostiky a preventívnych opatrení.

5.    Európska únia by mala investovať do informovania všetkých občanov EU o dôležitosti orálneho zdravia, o význame zdravého životného štýlu a ako ho dosiahnuť.

6.    Prevencia a propagácia zdravia by mala byť prioritou v pregraduálnych kurikulách a tiež v odbornej praxi zdravotníckych pracovníkov, vrátane zubných lekárov.

7.    Európska únia by mala investovať do výskumu orálneho zdravia prostredníctvom projektov ako je Horizon Europe alebo z Európskeho sociálneho fondu.