Médiá

Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Od 3-6 rokov života

MUDr. Peter Kukolík, MUDr. Melánia Serafínová

Zuby sa neumývajú, zuby sa čistia

Ľudský chrup nie je kuchynský riad a preto netreba umývadlo a vodu a saponát alebo detergent, aby sa očistil od zubného bakteriálneho povlaku. Na 100%-nú prevenciu zubného kazu stačí každodenná dôkladná mechanická očista celého povrchu všetkých zubov v ústnej dutine.

 

Čistenie zubov je podobne ako napríklad písanie perom manuálna zručnosť, ktorej osvojenie si vyžaduje dlhodobý pravidelne opakovaný tréning.  Preto v detskom veku je zodpovednosť za čistenie  chrupu na pleciach rodičov.   

Takisto pravidelná procedúra, akou je utieranie zadočku dieťaťa po veľkej potrebe, je spoločensky akceptovaná úloha rodiča a rovnako na ňu postačuje mechanické stieranie, poprípade oplach vodou a funguje to. Aj na čistenie povrchu zubov  od zubného povlaku stačí len mechanické rozrušenie kefkou a vypláchnutie úst čistou vodou. 

Čistenie zubov nemá byť pre dieťa voľba, ale každodenná povinná rutinná činnosť formou hry ako napríklad umývanie si rúk. Prítomnosť rodiča dáva čisteniu zubov vážnosť. Rodičia by mali ovládať správnu techniku čistenia svojho vlastného chrupu. Dieťa si prirodzene berie príklad z rodičov a má záujem o ich napodobňovanie. Je vhodné, aby čistenie zubov, najmä to večerné, prebiehalo ako rodinný rituál, resp. aspoň jeden rodič bol stálou inšpiráciou a zároveň kontrolou pre svoje deti. 

Dočisťovanie zubov dieťaťa klasickou kefkou ( s čo najmenšou pracovnou hlavičkou s rovnými hustými mäkkými štetinami) alebo jednozväzkovou kefkou (solo, single) alebo elektrickou kefkou (s malým detským násadcom) a medzizubné čistenie (správna medzizubná kefka, niť) má na starosti hlavne rodič. Každý člen rodiny má  svoju vlastnú kefku odloženú oddelene. To isté je vhodné dodržiavať aj v materskej škole. Zubnú kefku je vhodné pravidelne obmieňať v 3 mesačných intervaloch, resp. podľa opotrebenia štetín pracovnej hlavičky. Po infekčnej chorobe je vhodné starú kefku ihneď nahradiť novou (po prekonaní nádchy, angíny, chrípky, zápalu priedušiek).

Zuby sa čistia 2x denne. Pokiaľ  je dieťa v domácej starostlivosti rodiča je ideálne vyčistiť zuby cca 30 minút po raňajkách, aby sa stihlo po jedle neutralizovať kyslé pH v ústach. Večer tiež minimálne 30 minút po poslednom jedle dňa a po čistení už pred spaním nič nekonzumovať a piť len čistú vodu, poprípade nesladený čaj. Večerné čistenie je kľúčové, aby počas spánku, keď je znížená tvorba slín, bolo množstvo baktérií prítomných v dutine ústnej čo najnižšie.

Č()istenie zubov dieťaťa rodičom je vhodné začať najprv v hornom zuboradí od jedného  konca sa postupne posúvať po všetkých, nielen viditeľných plôškach z jedného konca zubného oblúku na druhý a následne to isté dole.  Dôležité je, aby rodič videl na všetky zuby priamo. Vhodná je poloha v ľahu ako v kresle u zubného lekára., kedy rodič je „zubár“ a dieťa „pacient“. Dávať si pozor na vynechanie zubov pri zmene úchopu kefky (ako v tenise z „forhendu“ na „bekhend“). U chlapcov môže byť pomôckou pomenovanie každého zuba u názvom značky auta a čistenie ich dverí, podvozku (u horných zadných zubov), kapoty, strechy(dolných zadných zubov)…alebo sa hrať na archeológov a v ústach odkrývať kefkou „nálezy“ dinosaurov.

Prerezávajúce prvé trvalé moláre (veľké stoličky, 6ky) medzi 5.-7. rokom života za posledným mliečnym zubom je účinné čistiť kefkou so zavedenou rukoväťou kolmo na zuboradie, lebo pri čistení žuvacej plochy druhého mliečneho moláru štetinky kefky nedosiahnu alebo dosiahnu nedostatočne na povrch prvého trvalého moláru. Tento nie je v úrovni žuvacej plochy druhého mliečneho  molára. To isté platí aj o prípadných prerezávajúcich premolároch v 9. roku života.

Medzizubnou kefkou, ktorú dieťaťu určí zubný lekár alebo dentálna hygienička, čistí rodič medzizubné priestory rovnako ako svoje 1x za deň – večer.

Celá medzizubná kefka by sa mala zasunúť medzi zuby a pri vyťahovaní obísť medzizubnú ďasnovú papilu z jednej a po druhom zasunutí aj z druhej strany (pohyb okolo ďasna medzi zubami do tvaru písmena „V“ medzi hornými zubami alebo obráteného  písmena „V“ medzi dolnými zubami). 

Na nepriechodné priestory je určená zubná niť, v podobe šabličky v držiaku. 

Čistenie nemusí prebiehať v kúpeľni.  Zručným deťom dovolíme sledovať  popri čistení zubov obľúbenú rozprávku alebo čítať knihu alebo čistiť počas školských dní, cestou autom do školy.  Samozrejme „na sucho“ bez zubnej pasty. 

Tá prichádza do úvahy na záver v kúpeľni a je to „odmena“ pre čistý povrch zubov, kedy dokáže uplatniť svoju funkciu. Jazyk je dobrý indikátor čistých zubov. Čistý povrch zuba je hladký, nečistý zub je drsný či „chlpatý“. Objektívne čisté zuby sú po profesionálnej dentálnej hygiene dieťaťa  u zubného lekára alebo dentálnej hygieničky a hmatová skúška zubov jazykom dieťaťa po ošetrení môže byť  akýmsi vodidlom, ako má dieťa „cítiť“ čisté zuby. Farebný detekčný roztok je vhodný na kontrolu pred alebo po čistení a prináša novú motiváciu pre dieťa odstrániť zviditeľnený povlak, ktorý bol dovtedy „neviditeľný“.

Detské zubné pasty ani detské ústne vody sami o sebe nečistia zuby, ale majú svoje miesto v ústnej hygiene so svojimi remineralizačnými a antibakteriálnymi zložkami. Použitie je obmedzené len na prítomnosť v kúpeľni kvôli nutnosti vypľúvania.