Médiá

Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

SÚŤAŽ PRE ŠKOLY – Svetový deň ústneho zdravia

Oslávte s nami zdravý úsmev a zapojte sa do súťaže o usporiadanie Dňa ústneho zdravia na Vašej škole.  

Súťaž prebieha cez Instagram. 

Podmienky:

1. Sledujte profil wohd.sk

2. Natočte krátke reels, príbeh alebo uverejnite originálnu fotku zobrazujúcu motto: Ukáž mi čo je ústne zdravie

3. Označte @wohd.sk @worldoralhealthday a #NazovVasejSkoly

Upozornenie: Pre možnosť vyhodnotenia súťaže je potrebné uložiť súťažný kontent do výberu v profile, ktorý bude školu zastupovať minimálne do vyhlásenia výsledkov dňa 15. 4. 2023 na profile wohd.sk. Jedna škola sa môže zapojiť aj viacerými príspevkami.

Súťaž potrvá od 20.marca 2023 do 31. marca 2023 a výhercu oznámime do 15. apríla 2023

BUĎ HRDÝ NA SVOJE ÚSTA – je motto, ktoré bude sprevádzať všetkých, ktorí sa starajú o ústne zdravie (2021 – 2023). Svetová zdravotnícka organizácia (SZO) a Svetová federácia zubných lekárov (FDI) vyhlásili Svetový deň ústneho zdravia v snahe upriamiť pozornosť odbornej, ale najmä laickej verejnosti na dôležitosť ústneho zdravia pre celkové zdravie.

Každý rok 20. marca na celom svete sa usporadúva rozsiahla kampaň na podporu ústneho zdravia. SKZL ako člen FDI sa každý rok prihlasuje k organizovaniu tejto kampane. Je to medzinárodný deň podpory dobrého ústneho zdravia pre každého v každom veku. Dôvodom je hlavne skutočnosť, že väčšina populácie trpí chronickými ochoreniami ústnej dutiny – zubným kazom a parodontitídou – po celý život. Na druhej strane práve tieto ochorenia majú najjednoduchšiu prevenciu, vrátane ekonomickej náročnosti.

Našou úlohou je naučiť laickú verejnosť, že dobré ústne zdravie pomôže žiť dlhší a zdravší život.

ZDRAVIE SA ZAČÍNA V ÚSTACH

STARAJ SA O SVOJE ÚSTNE ZDRAVIE

NEZABUDNI SI ČISTIŤ PRAVIDELNE SVOJE ZÚBKY

DOČISŤUJTE DEŤOM ZÚBKY DO 12-TICH ROKOV

AKO ZNÍŽIŤ KAZIVOSŤ CHRUPU NA SLOVENSKU? SO SPRÁVNOU STAROSTLIVOSŤOU JE IDEÁLNE ZAČAŤ EŠTE PRED NARODENÍM DIEŤAŤA

NAUČME DETI SPRÁVNYM NÁVYKOM

NEZABÚDAJME, ŽE DETI MAJÚ NÁROK NA 2 PREVENTÍVNE PREHLIADKY ROČNE

OBJEDNAJTE SA NA PREVENTÍVNU PREHLIADKU A DBAJTE NA TO, ABY STE MALI ZDRAVÉ ÚSTA

Tvoje ústa vedia ovplyvniť všetko. Ako sa cítiš sám pred sebou, či pred ostatnými. Ako hovoríš, usmievaš sa a celkové tvoje vyjadrovanie. Dokonca aj schopnosť vychutnať si bežné jedlo. Inými slovami, ovplyvňujú tvoj pocit šťastia a spokojnosti. Chráň si svoje ústa. Čisti si zuby min. 2 minúty, dvakrát denne s pastou s obsahom fluoridov. Nevynechaj ani priestor medzi zubami. Absolvuj pravidelne preventívne prehliadky. Uprednostni svoje zdravie. Vyhýbaj sa fajčeniu. Pi hlavne čistú vodu. Vymeň sladké potraviny a namiesto nich jedz zdravú vyváženú stravu.