Médiá

Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

VYHLÁSENIE SLOVENSKEJ KOMORY ZUBNÝCH LEKÁROV

Bratislava, 21. jún 2024

Rada Slovenskej komory zubných lekárov, na svojom zasadnutí dňa 21. júna 2024 vydala vyhlásenie, v ktorom žiada vládu SR a ministerku zdravotníctva SR Z. Dolinkovu o zastavenie šírenia poplašných dezinformácií a neprávd v súvislosti s pandémiou Covid-19 prezentované na zasadnutí mimoriadneho parlamentného výboru pre zdravotníctvo splnomocnencom vlády pre preverenie opatrení počas pandémie Covidu-19 Petrom Kotlárom.

Spochybňovanie základných vedeckých poznatkov, na ktorých je medicína založená, je veľmi nebezpečný precedens, ktorý nemá miesto v 21. storočí. Je zarážajúce, že práve na Slovensku, kde došlo počas pandémie k mnohým úmrtiam občanov, je „alternatívny názor“ o neexistujúcej pandémii prezentovaný splnomocnencom vlády SR.

Zubní lekári, ako jedna z najohrozenejších profesijných skupín, boli v nedávnej minulosti svedkami toho, ako pandémia Covid-19 ukázala potrebu jednotných a koordinovaných zdravotníckych postupov. Na začiatku pandémie sme mali jedinú istotu v tom, že je tu niečo, čoho hrozba je dosť veľká na to, aby sme skúsili svoje poznatky koordinovať globálne. Aj v stredoveku sa mor šíril najmä vďaka tomu, že bola vysoká miera neznalosti podstaty ochorenia, ale najmä úplná nemožnosť širšej koordinácie postupov pri jeho eliminovaní.

Medicína založená na dôkazoch je kľúčovým princípom, ktorý by sme mali rešpektovať a implementovať v záujme ochrany zdravia našich občanov. Spolupráca s WHO a prijímanie ich odporúčaní nám umožňuje prístup k najnovším vedeckým poznatkom a osvedčeným postupom, čo je nevyhnutné pre efektívne riadenie zdravotných kríz.