Médiá

Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

VZÁJOMNÁ ZOMKNUTOSŤ

Zabezpečenie odborného medicínskeho pokrytia celoplošnej testovacej akcie na COVID-19

Vážení kolegovia, zubní lekári,

situácia na Slovensku a v celej Európe je veľmi vážna, preto mi dovoľte sa obrátiť na  vás/nás zubných lekárov s prosbou o súčinnosť pri zabezpečení odborného medicínskeho pokrytia celoplošnej testovacej akcie na COVID-19.

V stredu 21.10.2020 sa uskutočnilo na úrade vlády pracovné stretnutie predstaviteľov zdravotníctva s predsedom vlády, ministrom zdravotníctva a štátnou tajomníčkou MZ SR, na ktorom som sa aktívne zúčastnil. Aj keď neboli zo strany pozývateľov zodpovedané viaceré otázky čo sa týka logistiky plošného testovania vieme, že bez lekárskej odbornej pomoci by plošné testovanie, ktoré bude ako jediné tohto druhu v histórii Slovenska, nebolo možné.

V týždni som zvolal krízový  štáb SKZL, na ktorom sme zvážili celú situáciu a zhodli sa na podpore celoslovenského testovania. Počkal som ešte na odporúčania pandemickej komisie a rozhodnutia krízového štábu a vlády SR, ktoré padlo včera vo večerných hodinách, a to z dôvodu, či nebude úplný lockdown bez plošného testovania, alebo iný variant prísnych protiepidemických opatrení.

Vážení kolegovia, nie je to ľahká situácia, ale zvládnuť ju musíme tak pre nás, našich rodičov, starých rodičov, naše deti a ďalšie pokolenia. Je na nás, zubných lekárov, ktorí sa denne stretávame s rizikom nakazenia rôznymi infekčnými ochoreniami, aby sme sa pripojili k veľkej skupine kolegov – lekárov iných špecializácii. Prosím, neberte moju prosbu ako nejaký pokyn, alebo príkaz. Nie, je to oslovenie nás všetkých na zomknutosť, vzájomnú podporu a pomoc.

Pre tento účel bol na webe korona.gov.sk vytvorený registračný formulár https://korona.gov.sk/spolocna-zodpovednost/, ktorý dá potrebný prehľad o možných kapacitách a miestach zabezpečenia. Informácie, inštruktážne videá a dokumenty na stiahnutie nájdete na na stránke som zodpovedný.

Sme na jednej lodi, nesmie ju zabrzdiť a zničiť jeden ľadovec. Musíme ísť ďalej tak, aby sme ten ľadovec odstránili, aj keď nie úplne, ale ovládli a eliminovali jeho silu.

Ďakujem vám, mojim kolegom, zubným lekárom, ale  aj všetkým lekárom a zdravotníckym pracovníkom za starostlivosť o pacientov a za odbornú pomoc na celoplošnom testovaní.

MUDr. Igor Moravčík
Prezident SKZL