Zubný lekár 1/2021

Odontofóbia - mýtus alebo fakt, Národné odporúčania  pre prevenciu zubného kazu, Svetový deň ústneho zdravia, priority Výborov SKZL pre legislatívu a zahraničie na rok 2021, ako aj štyri recenzované kazuistiky sú obsahom prvého čísla nášho periodika ZUBNÝ LEKÁR.

Nebojme sa občas báť

Strach je mimoriadne silná, primitívna ľudská emócia. Treba ho rešpektovať, pretože má svoj nezastupiteľný účel. 

V dávnych časoch prehistórie bol častokrát absolútne zásadný. Pomáhal nám identifikovať nebezpečné situácie a neúmerné riziko. Áno, vďaka odvahe sme robili veľké civilizačné objavy a posuny – prekročili sme zamrznutý Beringov prieliv, pokorili sme povrch Mesiaca, zdolali Everest, našli dno oceánov, či oslovili toho muža alebo ženu, z ktorých sa neskôr stali životní partneri. 

Vďaka odvahe sme nezostali prešľapovať na mieste, ale vďaka strachu sme zasa dokázali nevymrieť. Len si to predstavte: ak by každý z našich prepredkov nebojácne vyzval bájneho šablozubého tigra na súboj, aby predviedol svoje hrdinstvo, veľa z nášho genofondu by sa zajtrajškov nedožilo a dnes by som tento úvodník asi nepísala. Odvaha a strach potrebujú existovať v harmónii a súlade. Verím, že sa po dočítaní tohto čísla k tejto rovnováhe všetci priblížime.       

Strach je často zľahčovaný a považovaný za slabosť. Stačí sa pozrieť okolo seba práve teraz. V týchto náročných pandemických časoch si mnohí ľudia budujú imidž na tom, ako sa vírusu neboja, pretože ho v prípade nutnosti ustoja a premôžu. Áno, veľakrát je naozaj tak a z ich pevného zdravia aj sebavedomia sa teším. Ale na každých niekoľko hrdinov pripadne jeden smutný príbeh človeka, ktorý svoju prehnanú odvahu neskôr ľutoval. Bohužiaľ, niekedy až na smrteľnej posteli. 

Ako som napísala: kľúčová je rovnováha. Nie je hanba občas sa báť. Najmä dnes, keď je svet natoľko globalizovaný a interaktívny, že Donald Trump mohol sediac na záchode zatweetovať a jednou vetou pohnúť s cenou ropy o päť dolárov v priebehu minút. Všetko sa deje tak úžasne rýchlo, že je nutné byť neustále v pozore, dívať sa cez rameno a počítať so všetkým. Ale som optimista. Verím, že vďaka tomu nám tu rastie mimoriadne odolná generácia...

Celý editoriál, všetky zaujimavosti, ako aj odborné články - Dentálne výkony pri prerorálnej antikoagulačnej liečbe; Cysty v ambulancii zubného lekára; Je ordinácia Dalacinu ešte opodstatnená? a Manažment dentínovej hypersenzitivity nájdete v aktuálnom čísle.