Médiá

Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Vyjadrenie SKZL k rušeniu zubných benefitov

Slovenská komora zubných lekárov vníma zrušenie zubných benefitov z dvoch pohľadov. Tým prvým je fakt, že už v roku 2018 od prvého nastavenia benefitov zdravotnou poisťovňou sme vyjadrili negatívny postoj, pretože išlo o ďalší administratívny úkon, ktorý zbytočne zaťažoval a zdržiaval poskytovateľa zubnolekárskej zdravotnej starostlivosti. Tým druhým je ale pohľad zo strany pacienta, ktorého tieto finančné benefity  motivovali k ošetreniu zubov. Zubné benefity neboli prostriedkom len na zvýšenie absolvovania preventívnych prehliadok u zubného lekára. Boli a sú dôležitým motivačným nástrojom na následné ošetrenie napr. zubných kazov, výplní koreňových kanálikov či v neposlednom rade dentálnej hygieny. Preventívna prehliadka u zubného lekára je povinná zo zákona, ak ju pacient neabsolvuje, v nasledujúcom roku nie sú mu preplatené  výkony súvisiace so zubným kazom z verejného zdravotného poistenia.

„Z môjho pohľadu je neštandardné zrušiť tieto benefity v podstate zo dňa na deň“, povedal prezident komory Igor Moravčík. Ako ďalej dodal, s komorou zubných lekárov nikto nekomunikoval pri zavádzaní benefitov a ani teraz pri ich rušení. V prípade zavádzania nových benefitov ponúkame riešenia, vieme nastaviť benefity tak, aby neboli zaťažujúce pre  zubných lekárov a boli motivačné pre pacientov. Len je potrebná komunikácia.

Či nebude mať tento krok negatívny dopad na zubné zdravie Slovákov? To uvidíme v ďalšom období, ale čo môžeme povedať je fakt, že to bol jeden z efektívnych „tahačov“ zvýšenia preventívnych prehliadok aj u všeobecných lekárov. Či je to ten správny ťah na bránu v zmysle šetrenia pre dofinancovanie zdravotníctva, musí povedať pacient. Ale určite spokojný nebude, nakoľko termíny zubných ošetrení sú rozplánované počas celého roka a pacient počítal aj s benefitom zo svojej zdravotnej poisťovne.