Médiá

Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Výzva SKZL k 20. marcu: Dnes pime iba čistú vodu!

plagat ustne zdravie

Nezabudnite, 20. marec je Svetový deň ústneho zdraviaSlovenská komora zubných lekárov preto na ten deň vyzýva: Dnes pime iba čistú vodu! Všetko sa začína tu! Zdravé ústa. Zdravé telo. Video s výzvou si pozrite na https://www.facebook.com/skzl.sk/.

Svetová federácia zubných lekárov (FDI World Dental Fedration) si pre tohtoročný Svetový deň ústneho zdravia, ktorý bude tradične 20. marca, vybrala heslo Všetko sa začína tu! Zdravé ústa. Zdravé telo. SKZL sa pre svoju výzvu rozhodla aj preto, lebo 22. marca si pripomíname Svetový deň vody.

Ako závažný problém v súvislosti s ochoreniami chrupu a ústnej dutiny sa však ukazuje nadmerná konzumácia sladených nápojov. Cukor, kyseliny a oxid uhličitý doslova rozleptajú povrch zuba, čižezubnú sklovinu, a sú tak priamo zodpovedné za vznik a rozvoj zubných kazov. Deti, ktoré denne pijú takéto nápoje, majú oveľa viac kazov, ako ich rovesníci.

Po vypití napríklad malinovky sa prudko zvýši obsah cukru v krvi. Telo pošle do boja inzulín, začne ho tvoriť vo zvýšenom množstve. Inzulín čoskoro „spáli“ všetok cukor a nastupuje pocit hladu, ktorý najmä deti často zaháňajú ďalším sladeným nápojom alebo sladkosťami.

Okrem toho sladké nápoje veľmi zle hasia smäd, preto ich treba vypiť oveľa viac, ako keby sme pili čistú vodu alebo nesladený čaj.

Malinovky, džúsy a ďalšie nápoje, hlavne s obsahom cukru, tiež môžu spôsobiť nadváhu, srdcovocievne choroby, cukrovku (aj tehotenskú), osteoporózu, poruchy obličiek a iné zdravotné problémy.

Výzvu DNES PIME IBA ČISTÚ VODU podporuje aj slovenská kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie na čele s MUDr. Darinou Sedlákovou.